Projektowanie

Stempel / Grawerunek / Nadruk UV

Jak przygotować projekt własnego graweru?
Projekt należy przygotować za pomocą programu, dzięki któremu uzyskacie docelowo plik wektorowy (Adobe Ilustrator, Corel Draw, Inkscape).
Najważniejsze cechy poprawnie przygotowanego projektu:

  • format pliku .AI, .CDR lub .SVG
  • tekst zmieniony na krzywe
  • linie zamknięte (węzły połączone)

Istnieje możliwość stworzenia projektu graweru przez naszych grafików. W tym celu należy kontaktować się z działem zamówień, aby indywidualnie ustalić projekt wzoru i wycenę.

Jak duży może być grawer?
Oferujemy możliwość wykonywania grawerów dowolnej wielkości. Margines bezpieczeństwa od krawędzi okładki wynosi 1,5 cm (np. dla fotoalbumu formatu 30 x 30 grawer na całą okładkę powinien mieć format 28,5 x 28,5 cm).

W przypadku grawera na pendrive dostępna powierzchnia to 3,7 cm x 1,5 cm.

Jak zamówić własny grawer?
Podczas składania zamówienia, po wyborze okładki z eko-skóry lub tkaniny introligatorskiej lub okładki wewnętrznej, na której wykonujemy grawer, należy wybrać opcję „własny wzór”. Po przejściu do następnego kroku, jakim jest wysyłanie plików na serwer, będą mogli Państwo m.in. dostarczyć plik projektu.
Po przesłaniu projektu zostanie on sprawdzony pod względem poprawności przez naszego grafika. Cena za ewentualną niewielką korektę wynosi 15 zł.

 

Projektowanie stempla
Projekt należy przygotować w programie, dzięki któremu można uzyskać plik wektorowy (np. Adobe Ilustrator, Corel, Inskape).
Najważniejsze cechy poprawnie przygotowanego projektu:

  • format pliku .pdf .ai, .cdr lub .svg
  • tekst zmieniony na krzywe
  • linie zamknięte (węzły połączone)

Projektując stempel składający się z liter należy zwrócić uwagę aby litery zaprojektowane były bez użycia konturów/obrysów - powinny być obiektami z wypełnieniem.

 

Wymiar stempla

Preferowany rozmiar stempla: 8 cm x 5 cm

Maksymalny rozmiar stempla: 12 cm x 5 cm.

Prosimy przysyłać projekt stempla w formacie .ai, .cdr lub .svg wraz z poglądowym plikiem umieszczenie stempla na okładce. Więcej informacji na stronie http://www.najlepszefoto.pl/pomoc/projektowanie/stempel-grawer#tab-projektowanie_stempla lub pod numerem telefonu: (17) 27 55 298 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora; infolinia czynna od pn. do pt. w godzinach 9.00-18.00).
Wykonanie matrycy stempla może wydłużyć realizację zlecenia o 3-4 dni robocze.

Zobacz wzory gotowych stempli [tutaj]

W przypadku techniki UV, kolor nanoszony jest na oprawę, a nie wypalany. Jest on zatrzymywany i utrwalany na powierzchni zewnętrznej. Kolor napisu oraz grafiki zawsze będzie stały. Uwypuklenie powstałe z farby jest delikatnie wyczuwalne na eko-skórach. Z kolei na tekstyliach nanoszona farba nie daje takiego efektu. Estetyka planowanego tekstu oraz grafiki pozostaje zawsze taka sama dla każdego materiału – dzięki niezwykłej precyzji maszyny.

Projektowanie:

Jak przygotować projekt własnego nadruku UV?
Projekt należy przygotować za pomocą programu, dzięki któremu uzyskacie docelowo plik wektorowy (Adobe Ilustrator, Corel Draw, Inkscape).
Najważniejsze cechy poprawnie przygotowanego projektu:

  • format pliku .AI, .CDR lub .SVG
  • tekst zmieniony na krzywe
  • linie zamknięte (węzły połączone)

Istnieje możliwość stworzenia projektu nadruku UV przez naszych grafików. W tym celu należy kontaktować się z działem zamówień, aby indywidualnie ustalić projekt wzoru i wycenę.

Jak duży może być nadruk UV?
Oferujemy możliwość wykonywania nadruków UV dowolnej wielkości. Margines bezpieczeństwa od krawędzi okładki wynosi 1,5 cm (np. dla fotoalbumu formatu 30 x 30 nadruk na całą okładkę powinien mieć format 28,5 x 28,5 cm).

W przypadku nadruku UV na pendrive dostępna powierzchnia to 3,7 cm x 1,5 cm.

Jak zamówić własny nadruk UV?
Podczas składania zamówienia, po wyborze okładki z eko-skóry lub tkaniny introligatorskiej lub okładki wewnętrznej, na której wykonujemy nadruk UV, należy wybrać opcję „własny wzór”. Po przejściu do następnego kroku, jakim jest wysyłanie plików na serwer, będą mogli Państwo m.in. dostarczyć plik projektu.
Po przesłaniu projektu zostanie on sprawdzony pod względem poprawności przez naszego grafika. Cena za ewentualną niewielką korektę wynosi 15 zł.

Tworzenie graweru / stemplaZobacz film

 

Tworzenie graweru lub stempla w programie Inkscape

 

Grawer lub stempel można wykonać jedynie z plików wektorowych. Pliki o rozszerzeniu jpg, tiff – czyli grafiki rastrowe – do wykonania stempla czy graweru niestety się nie nadają. Co zrobić w przypadku jeśli dysponujemy jedynie plikami tego typu?
Należy te grafiki zwektoryzować (strasować). Taką operację można przeprowadzić w typowych programach do grafiki wektorowej jak Corel czy Illustrator. Można również wykorzystać darmowy program taki jak Inkscape. Podpowiemy jak to zrobić.

 

1. Pobierz i zainstaluj program: wejdź na stronę www.inkscape.org, plik do pobrania znajduje się w zakładce Download.2. Uruchom program

3. Ustaw format dokumentu zgodny z formatem wybranego produktu: przejdź do zakładki Plik > Właściwości dokumentu.


4. Wstaw plik jpg: kliknij Plik > Importuj,  z dysku wybierz plik, który chcesz wygrawerować lub wytłoczyć i kliknij "Otwórz".

Importowany plik zostanie osadzony w dokumencie.

 

5. Zmień bitmapę na wektory:   Ścieżka > Wektoryzuj bitmapę. Możesz wykorzystać domyślne ustawienia, możesz również je dowolnie zmieniać, tak aby uzyskać pożądany efekt. Wszystkie elementy graficzne graweru/stempla powinny być w kolorze czarnym.

 

 

6. Uzyskaną grafikę w razie potrzeby można edytować korzystając z narzędzia edycji węzłów.

7.  Umieść projekt graweru / stempla we właściwym miejscu – w miejscu, w którym chcesz aby został on wykonany. Usuń plik rastrowy (plik .jpg). Pamiętaj, że format dokumentu odzwierciedla format produktu. Dopuszczalne pozycje graweru znajdziesz na stronie najlepszefoto.pl.

8. Zapisz projekt (Ctrl + S)

9. Zapisz plik jako pdf. W okienku które się pojawi zaznacz opcję "Obszarem eksportu jest strona", resztę ustawień pozostaw bez zmian.

Twój projekt jest już gotowy. 

Do góry