Przygotowanie plików

Ogólne zasady przygotowania plików

Wymagane parametry techniczne 

Odpowiednia wielkość rozkładówki (makiety do pobrania w zakładce "do pobrania")

Rozdzielczość: 300 dpi (pixel/inch)

Przestrzeń kolorystyczna: sRGB

Format: .jpg 

 

Dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad kolorami udostępniamy profil kolorystyczny naszej maszyny. Bazuje on na standardowym profilu sRGB.

Profile kolorystyczne możesz pobrać TUTAJ.

 

PRZYGOTOWANIE PLIKU DO PRÓBY KOLORU:

 

1) Na stronie www.najlepszefoto.pl wejdż w zakładkę DO POBRANIA

2) Wejdź w kategorię PROFILE KOLORYSTYCZNE i wybierz interesujący Cię produkt oraz profil do danego papieru/podłoża (medium).

3) Zainstaluj pobrany profil klikając na nim prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję "Zainstaluj profil".

Profil najlepiej skopiować do ścieżki "C:\windows\System32\spool\drivers\color\" dla systemu Windows.

4) W Photoshopie otwórz swoje zdjęcie, wybierz zakładkę Widok -> Ustawienia próby -> Własne

5) W ostatnim kroku w zakładce "Urządzenie do symulacji" rozwiń listę i znajdź wcześniej pobrany oraz zainstalowany profil. Dla zdjęć używamy percepcyjnej metody konwersji kolorów oraz kompensacji punktu czerni.

6) Po wybraniu wszystkich opcji i kliknięciu przycisku: "OK" nasza próba kolorów jest aktywna. Możesz ją dezaktywować i ponownie aktywowac za pomocą skrótu: CTRL+Y.

 

Korekcja kolorystyczna polega na poprawie kolorystyki i jasności zdjęcia. Przed korekcją kolorystyczną laboranci zapoznają się ze stylem projektu. Następnie zajmują się obróbką koloru - w zależności od stylu albo starają uzyskać najbardziej naturalne barwy, albo utrzymać ustawienia narzucone przez fotografa czy grafika. Korekcja dotyczy również jasności zdjęć - laboranci znając dobrze charakterystykę maszyn, na których wykonywany jest obraz, są w stanie polepszyć jakość nawet tych plików, które zostały poprawnie przygotowane do druku czy naświetlenia. Starają się też wyrównać jasność poszczególnych zdjęć na każdej rozkładówce.

Pliki poddawane są korekcji kolorystycznej tylko w przypadku gdy ta opcja została zaznaczona podczas konfiguracji zamawianego produktu. Korekcja kolorystyczna jest darmowa (za wyjątkiem korekcji odbitek) więc warto z niej skorzystać aby być pewnym najlepszego odwzorowania barw.

Jeśli podczas projektowania widzisz, że użyte przez Ciebie zdjęcie na ekranie monitora jest zbyt ciemne, sugerujemy użycie w Kreatorze korekcji jasności lub zrezygnowanie z tego zdjęcia. W przypadku użycia zdjęcia, które znacząco odbiega jakościowo od pozostałych i np. posiada wadę techniczną – dział kontroli jakości skontaktuje się z Tobą i omówi możliwości naprawienia błędu.

Korekcji nie należy mylić z retuszem (poza usuwaniem efektu czerwonych oczu nie są wprowadzane do zdjęć zmiany takie jak np. wygładzanie cery). 

Do góry